آگاهی‌بخشی عمومی، راه برون‌رفت موفق از بحران‌های اجتماعی


دبیر بیستمین دوره جایزه ترویج علم، مهمترین راه برون‌رفت موفق از بحران‌های مختلف اجتماعی، هویتی، اقتصادی و … را ارتقای دانش اجتماعی و آگاهی‌بخشی عمومی از داشته‌هایمان دانست و ابراز امیدواری کرد دریافت‌کنندگان جایزه ترویج علم، در مسیر توسعه علمی کشور گام بردارند.

به گزارش ایسنا، مهرناز خراسان‌چی در مراسم بیستمین دوره جایزه ترویج علم و نکوداشت دکتر رضا منصوری که بعدازظهر پنجشنبه (23 آبان) در صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، گفت: بیستمین دوره جایزه ترویج علم در ایران و هشتمین دوره هفته ترویج علم در حالی همزمان با روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه گرامی داشته می‌شود که این روز به دلیل اهمیت مشارکت در تولید علم، توسعه دانش علمی و افزایش ایده‌های نوآورانه علم برای همه نامگذاری شده است.

وی با اشاره به اینکه همگانی کردن علم نقش کلیدی در آگاهی‌رسانی جمعی و شناخت پیرامون دارد اظهار کرد: اگر علم به زبانی ساده و قابل فهم ارائه شود بی‌شک وارد لایه‌های گوناگون جامعه شده و همزمان با رشد فردی سبب رشد اجتماعی خواهد شد.

دبیر بیستمین دوره جایزه ترویج علم گفت: دستیابی به اطلاعات مفید و ایجاد شناخت دقیق، درست و کارآمد از مرز و بوم، اقلیم و فرهنگ یکی از مهمترین ابعاد اصلی توسعه برای هر ملتی است.

خراسان‌چی ادامه داد: بدیهی است برای تقویت هویت ملی، اسلامی و قوام‌بخشی وحدت اجتماعی، افزایش باورپذیری اصحاب علم به ارزش و اهمیت رویکرد ترویجی و مشارکت و هم‌افزایی برای شناساندن هر چه بهتر و گسترده‌تر ظرفیت‌های زیست‌بوم کشور پهناور و افتخارآفرین ایران، ضروری است؛ کشوری که هم در حوزه گیاهی و جانوری، آب و خاک، معادن و مخازن و هم در حوزه‌های فرهنگی دارای چنان تنوعی است که در کمتر کشوری می‌توان مشاهده کرد.

وی خاطرنشان کرد: هیات مدیره انجمن ترویج علم ایران با تاکید بر داشته‌ها و ظرفیت‌های فراوان ملی رویکرد ترویجی در شناخت ایران زمین را به این دلیل محور اصلی فعالیت قرار داده که اطمینان دارد با توجه به گسترش سریع فناوری‌های نوین و دسترسی به اطلاعات شبه علمی در فضاهای مجازی مهمترین راه برون رفت موفق از بحران‌های مختلف اجتماعی، هویتی، اقتصادی و … ارتقای دانش اجتماعی و آگاهی بخشی عمومی از داشته‌هایمان است.

خراسان‌چی اضافه کرد: برگزاری این رویداد ملی که تلاش شد امسال در شهرهای مختلف به اجرا درآید نشانه از عزم و علاقه خردورزان به ترویج شناخت علمی ایران زمین داشته و ثابت می‌کند که اندیشمندان به آینده‌ای بهتر امیدوار هستند.

وی در پایان گفت: امیدوار هستیم برندگان و تقدیرشدگان این جایزه، زین‌پس به خانواده بزرگ انجمن ترویج علم ایران پیوسته و در معرفی این انجمن کوشا باشند تا با هم در مسیر توسعه علمی کشور و ایجاد زیست‌بوم ترویج علم گام برداریم.

انتهای پیام

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *