سه ایده برترین‌ رویداد «ایده بازار در حوزه گیاهان دارویی و صنایع وابسته» انتخاب و معرفی شدند.

به گزارش ایسنا، مدیر تجاری سازی و اشتغال جهاد دانشگاهی واحد اصفهان امروز (یکشنبه) در آیین اختتامیه «ایده بازار در حوزه گیاهان دارویی و صنایع وابسته» در اصفهان، اظهار کرد: یکی از صادرات مهم در کشور کشت و کار گیاهان دارویی است که در دو سال اخیر شرکت‌های تعاونی در ترویج این حوزه اقداماتی در پیش گرفته اند.

هومن سراج افزود: از طریق جهاد دانشگاهی راه اندازی تعاونی ها آغاز شد. در مرکز رشد گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، کمیته تشکیل و فراخوان ارسال ایده در مباحث مربوط به حوزه گیاهان دارویی از قبیل صنایع غذایی، باغبانی و زراعت، ژنتیک و بیوتکنولوژی، داروسازی، صنعت گیاهان دارویی و اشتغال، توسعه فرهنگ تعاون کار گروهی، طب سنتی و بازاریابی و اقتصاد به تمام دانشگاه های کشور ارسال شد.

وی تصریح کرد: از مجموع طرح‌های دریافتی تا مرداد امسال، در مرحله اول داوری 27 ایده انتخاب و در مرحله بعد ۱۷ طرح برگزیده شدند و ۱۰ طرح از کل کشور جهت شرکت در اختتامیه و ارائه حضوری راه یافتند.

مدیر تجاری سازی و اشتغال جهاد دانشگاهی واحد اصفهان تاکید کرد: طرح هایی برگزیده شدند که زمینه تجاری سازی دارند و بتوانند مشکلی از استان رفع کنند.

وی از آمادگی جهاد دانشگاهی برای همکاری در این حوزه خبر داد و گفت: از ۲۴ مرکز رشد جهاددانشگاهی در کل کشور، ۱۷ مرکز در حوزه گیاهان دارویی فعال هستند.

کار تیمی حلقه مفقوده جامعه امروز

مدیر امور تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان نیز در این مراسم گفت: در اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یکی از مهمترین موضوعات ترغیب به تشکیل تعاون و کارهای مشارکتی است.

علیرضا تیغ ساز کارهای تیمی را حلقه مفقوده جامعه امروز دانست و گفت: کار گروهی و تیمی باید در جامعه پررنگ شود. از دانشگاهیان که فرمان علمی در دستان آنهاست انتظار داریم این موضوع را به جد پیگیری کنند.

وی با بیان اینکه کشورهای دنیا تشکیل تعاونی ها را به عنوان الگو پذیرفته اند، خاطرنشان کرد: اقتصاد کشور بر سه پایه دولتی، تعاونی و خصوصی است. در وهله اول باید کار گروهی را ترویج دهیم و در مرحله دوم باید بتوانیم کار تیمی را به شکل تعاونی اداره کنیم.

تیغ ساز با تاکید براینکه هدف این رویداد حمایت از ایده هایی است که بتواند گره ای از مشکلات جامعه را باز کند، افزود: از دانشگاه انتظار داریم، مشکلات بخش صنعت را رفع کنند. پایان نامه های دانشجویی باید به سمت رفع معضلات جامعه حرکت کنند.

یافته های دانشگاهی باید بر پتانسیل های کشور تکیه کند

مدیر مرکز رشد واحدهای فنآوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان نیز گفت: در این رویداد، تجمیع سه سازمان و نهاد در کنار یکدیگر اتفاق بسیار خوبی است. تجربه سال ها فعالیت در حوزه تجاری سازی حاکی از این است که یافته های دانشگاهی و پژوهشی باید بر پتانسیل های کشور تکیه کند.

کامران صفوی تصریح کرد: ایران از ۱۰ اقلیم دنیا ۹ اقلیم را دارد و این نشان از پتانسیل بالای ایران در زمینه گیاهان دارویی است.

وی بر لزوم فعالیت دانشجویان در رفع مشکلات کشور تاکید کرد و گفت: دانشگاه باید موانع کشور را بررسی و دانشجو باید بتواند مشکل صنعت را حل کند.

صفوی همچنین از آمادگی دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان برای حمایت از ایده های خلاق دانشجویان خبر داد و گفت: در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان تمام قد در کنار دانشجو ایستاده ایم و از پایان نامه ها و طرح های پژوهشی نو استقبال می‌کنیم.

رویداد ایده بازار در حوزه گیاهان دارویی و صنایع وابسته به همت سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال جهاد دانشگاهی واحد اصفهان، اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان، مرکز رشد واحدهای فناوری و مرکز رشد فناوری گیاهان دارویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان) برگزار شد.

این ایده بازار در حوزه صنایع غذایی، باغبانی و زراعت، ژنتیک و بیوتکنولوژی و داروسازی برگزار شد و پس از سه مرحله داوری، ایده «ناصر پورسعید» با عنوان «تولید نسل جدید مکمل غذایی ویتامین D کاملا طبیعی با خصوصیات عملکردی بالقوه در پیشگری از استرس های اکسیداتیو (به ویژه بیماری آلزایمر)» به‌عنوان ایده برتر شناخته شد و پس از آن ایده‌های «ساناز شیرانی» با عنوان «متابولیت های ثانویه هدف و مواد موثره از طریق بیوراکتورهای زیستی» و «منیر آگاهی» با عنوان «محرک رشد زعفران» به‌ترتیب عناوین دوم و سوم را کسب کردند.

انتهای پیام

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *