معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در اولین نشست هیات بورد بیوشیمی بالینی کشور گفت: بیوشیمی از رشته‌های علوم پایه است که کوریکولوم درسی آن باید در راستای شکوفایی استعداد دانشجویان و هدایت به سمت کارآفرینی سوق یابد.

به گزارش ایسنا، دکتر مصباح شمس در اولین نشست هیات بورد بیوشیمی بالینی دانشگاه‌های گروه (ب) کشور که با حضور هشت دانشگاه در دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار شد، اظهار کرد: سعی می‌شود که در این نشست در خصوص بازنگری کوریکولوم درسی به گونه‌ای تصمیم‌گیری شود که بتوان در قالب پیشنهاداتی برای بهره‌مندی در کل کشور به دبیرخانه شورای آموزش علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی وزارت بهداشت ارائه شود.

وی با تاکید بر اهمیت کارآفرینی، بیان کرد: شیوه تدریس اساتید باید به گونه‌ای باشد که خلاقیت را در ذهن دانشجو پرورش دهد و در شکوفایی استعدادها موثر باشد.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: صرفا ارائه محفوظات به دانشجو کافی نیست و هنر استاد این است که زمینه بروز خلاقیت و شکوفایی دانشجو را فراهم کند که این موضوع به نفع دانشجو و در نهایت کشور است.

دکتر شمس با اشاره به اینکه نخستین بار است که نشست هیات بورد بیوشیمی در خارج از تهران برگزار می‌شود، اظهار امیدواری کرد تا با نتایج مطلوبی که این نشست به دنبال دارد، نشست‌های بورد سایر رشته ها نیز برای تمرکززدایی و بهره‌مندی از نظرهای اساتید دانشگاه‌های نقاط مختلف کشور برگزار شود.

دکتر عاطفه ثقةالاسلام، مشاور معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز گفت: کوریکولوم درسی باید به سمت تاکید بر پژوهش تغییر کند تا دانشجویان در حیطه‌های پژوهشی فعال‌تر عمل کنند.

وی افزود: دانشجویان و دانش‌آموختگان در رشته‌های علوم پایه از جمله بیوشیمی، بهتر است که به پژوهش به منظور کارآفرینی توجه ویژه داشته باشند.

دکتر ثقةالاسلام ادامه داد: سوق دادن پایان‌نامه‌های دانشجویی به سمت موضوع‌های کاربردی دارای اهمیت ویژه‌ای است؛ زیرا هر کدام از این پایان‌نامه‌ها می‌تواند زمینه ورود به صنعت و تولید را برای دانشجو ایجاد کند.

دکتر زهره مصطفوی‌پور، مدیر تحصیلات تکمیلی معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و رییس هیات بورد بیوشیمی دانشگاه‌های گروه (ب) کشور نیز گفت: این نشست در راستای برنامه‌ریزی و هماهنگی هر چه بیشتر اساتید و گروه‌های آموزشی رشته بیوشیمی بالینی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی دانشگاه‌های علوم پزشکی تشکیل شده است.

دکتر مصطفوی‌پور افزود: نتایج بررسی‌ها و مصوبات این نشست و نشست‌های سایر گروه‌های بورد بیوشیمی، در راستای رفع مسائل مربوطه و ارتقای توانمندی‌های گروه‌های آموزشی ذیربط به صورت متمرکز برای سیاستگذاری‌ها و تصمیم‌گیری‌های لازم به وزارت بهداشت اعلام می‌شود.

وی ادامه داد: بازنگری کوریکولوم آموزشی رشته بیوشیمی بالینی در مقطع کارشناسی ارشد، به روز رسانی منابع آزمون‌های کارشناسی ارشد این رشته، بررسی وضعیت دانش آموختگان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی در سال‌های اخیر، هماهنگی برای ایجاد و تکمیل بانک سوالات بیوشیمی بالینی و بررسی برخی موانع و مسایل گروه‌های آموزشی بیوشیمی بالینی، از جمله موضوع‌هایی است که در این نشست مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

دکتر مصطفوی پور خاطرنشان کرد: تصمیمات لازم پس از برگزاری نشست هماهنگی با هیات بورد بیوشیمی سایر گروه‌ها شامل گروه‌های (الف) و (ج)، به صورت مصوبات اصلی به وزارت بهداشت برای سیاستگذاری لازم ابلاغ می‌شود.

بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، اعضای بورد بیوشیمی بالینی دانشگاه‌های علوم پزشکی شیراز، هرمزگان، مشهد، کرمان، بیرجند، بوشهر، یاسوج، کرمان و فسا در قالب گروه (ب) کشور فعالیت می‌کنند.

انتهای پیام

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *