معاون آموزشی وزارت بهداشت از تدوین نقشه جذب اعضای هیئت علمی بر اساس نیازهای مناطق خبر داد و گفت: در حال حاضر حدود ۹۰ درصد اعتبارات آموزش صرف حقوق اعضای هیئت علمی می شود.

به گزارش ایسنا، دکتر باقر لاریجانی با تاکید بر اینکه واسپاری ماموریت به مناطق آمایشی منجر به اقدامات و دستاوردهای ارزشمندی در آموزش علوم پزشکی شده است، گفت: در حال حاضر حدود دو هزار رشته مقطع در حوزه علوم پزشکی راه اندازی شده و  بیش از ۲۰۰ هزار دانشجو در حوزه علوم پزشکی در حال تحصیل هستند بطوریکه در سال ۹۷ حدود ۳۵ هزار نفر در مقاطع مختلف تحصیلی فارغ التحصیل شده اند.

وی با اشاره به بار کاری بالا در حوزه آموزش دانشگاه‌های علوم پزشکی، گفت: در سال حدود ۴۸ آزمون در حوزه علوم پزشکی برگزار می شود و در حال حاضر ۷۳ درصد از این آزمون ها الکترونیک برگزار می شود. تلاش ما این است که تا آخر سال تمام آزمون ها در دانشگاه‌ها به صورت الکترونیک برگزار شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: دانشگاه‌ها در کنار حجم زیاد امور جاری، برنامه های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی را دنبال می کنند و در حال حاضر تمام اسناد بالادستی مرتبط با حوزه آموزش در تدوین برنامه های تحول مورد بررسی قرار گرفته است و در این بسته ها با تعریف صدها پروژه پژوهشی در حوزه آموزش در مسیر مرجعیت علمی حرکت می کنیم.

وی از تشکیل کمیسیون ارزشیابی متون و منابع مرجع علوم پزشکی خبر داد و عنوان کرد: تاکنون بیش از ۱۰۰۰ عنوان کتاب به این کمیسیون ارسال شده است.

دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی با عنوان اینکه نظام اعتباربخشی برنامه پزشکی عمومی ایران توسط فدراسیون جهانی آموزش پزشکی مورد تایید قرار گرفته، گفت: اگر این اتفاق نمی‌افتاد از سال ۲۰۳۰ مدارک اخذ شده در ایران در جهان معتبر نبود. به زودی این برنامه برای رشته های تخصصی و همچنین داروسازی و دندانپزشکی نیز آغاز خواهد شد.

لاریجانی در خصوص برنامه‌های توسعه استعدادهای درخشان علوم پزشکی نیز گفت: ایجاد گفتمان تحول آموزش در بین دانشجویان استعداد درخشان بسیار به پیشبرد اهداف برنامه های تحول کمک می‌کند و امروز و فردا نشستی برای تدوین پیوست دانشجویی برنامه تحول در حال برگزاری است.

وی اظهار کرد: تا چند سال آینده تمام اعضای هیات علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی باید در شرکت های دانش بنیان مشارکت داشته باشند.

 معاون آموزشی وزارت بهداشت توجه به بیماری‌های غیرواگیر در آموزش را یکی از الزامات توسعه آموزش پاسخگو  دانست و گفت: طی چند روز آینده دوره آموزش‌های مرتبط با بیماری‌های غیرواگیر افتتاح خواهد شد. اطلاعات مرتبط با بیماری های غیرواگیر در تمام استان های کشور جمع آوری شده و سامانه مرتبط به زودی افتتاح خواهد شد.

وی به بحث برآورد نیروی انسانی مورد نیاز نظام سلامت اشاره و عنوان کرد: تعداد نیروی مورد نیاز در هر رشته در استان های مختلف در دست اقدام است و در رابطه با کمبود پزشک در کشور این نکته قابل توجه است که در حال حاضر ۱۰۰ هزار پزشک عمومی داریم و ۵۵ هزار نفر دانشجوی رشته پزشکی عمومی هستند. حداکثر تا ۷ سال آینده این تعداد وارد نظام ارایه خدمات کشور می شوند.

لاریجانی سند آمایش را یکی از اسناد مهم حوزه آموزش دانست و گفت: تمامی تکالیف نقشه جامع علمی کشور به صورت ماموریت به دانشگاه ها و مناطق آمایشی سپرده شده است.‌

وی افزود: دستاوردهای ارزشمندی در مناطق آمایشی با اجرای این اقدامات به دست آمده، به عنوان مثال منطقه آمایشی ۳ در طی چند سال گذشته حدود ۲۷۰ دانشجوی خارجی جذب کرده اند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به تشکیل شبکه ملی هیات های ممتحنه اظهار کرد: این اقدام در ارتقای کیفیت آزمون ها بسیار موثر است و باعث می شود از توانمندی های تمام اعضای هیئت علمی دانشگاه ها استفاده شود.

دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی با اشاره به تعداد دانشجویان خارجی شاغل به تحصیل در ایران و لزوم تلاش مسئولان دانشگاه ها در جذب دانشجوی خارجی، گفت: زیرساخت های بسیار خوبی برای توسعه مجازی آموزش علوم پزشکی ایجاد شده به طوری که در چند روز گذشته حدود ۱۵۰۰ عضو هیات علمی در دوره دانش پژوهی شرکت کردند.

لاریجانی با تاکید بر لزوم ساماندهی جذب هیات علمی حوزه علوم پزشکی، گفت: نقشه جذب اعضای هیئت علمی بر اساس نیازهای مناطق در حال تدوین است.

به گزارش روابط عمومی معاونت آموزشی وزارت بهداشت، وی در پایان با اشاره به ضرورت تقویت اعتبارات حوزه آموزش پزشکی، افزود: حدود ۹۰ درصد اعتبارات آموزش صرف حقوق اعضای هیئت علمی می شود و لازم است به صورت جدی تر از اجرای برنامه تحول در آموزش حمایت شود.

انتهای پیام

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *