معاون پژوهشی و فناوری جهاددانشگاهی اصفهان گفت: توسعه‌ شبکه‌ فعال بر موضوع تغییرات اقلیمی، تلاش برای شناسایی موضوعات مورد علاقه دو طرف و آغاز همکاری پیرامون آن‌ها، هدف تفاهم‌نامه‌ی میان جهاددانشگاهی اصفهان و دانشگاه دورتمند آلمان است.

به گزارش ایسنا، مهدی ژیان‌پور در نشست گسترش همکاری‌های پژوهشی میان جهاددانشگاهی اصفهان و دانشکده بوم شناسی دورتمند آلمان اظهار کرد: در کشورهای آمریکایی و اروپایی بنیادهایی وجود دارد که وظیفه‌ حمایت مالی را بر عهده دارند که یکی از این بنیادهای مهم DAAD است و دانشگاه دورتمند آلمان(TU) یکی از حلقه‌های شبکه‌ای است که در کشور آلمان مورد حمایت DAAD قرار دارد.

وی افزود: در ایران نیز موسسه دانش پژوهان در حوزه علوم مطالعات شهری با دانشگاه دورتمند در ارتباط است و همین امر موجب شد تا با ورود جهاددانشگاهی به این ارتباط یک شبکه مطالعاتی با همکاری سه نهاد دانشگاه دورتمند، جهاددانشگاهی اصفهان و موسسه دانش پژوهان شکل بگیرد.

معاون پژوهشی و فناوری جهاددانشگاهی اصفهان ادامه داد: در اولین گامی که در این زمینه برداشته شد، تفاهم‌نامه‌ای میان جهاددانشگاهی و موسسه‌ی دانش پژوهان و سپس در گام دوم ضلع سوم یعنی دانشگاه دورتمند نیز به این تفاهم‌نامه پیوست.

ژیان‌پور تصریح کرد: این تفاهم‌نامه موجب می‌شود تا به سمت موضوعات مشترک و مورد علاقه دو کشور حرکت کرده و با انجام فعالیت‌های علمی مشترک و تعریف پروژه ارتباط علمی دو کشور ایران و آلمان را افزایش دهیم.

وی با اشاره به اینکه با توجه به ساختار پژوهشی و فناوری‌محور جهاددانشگاهی همکاری میان دو طرف به مبادلات پژوهشی محدود می‌شود و همچنین مقرر شده تا مفاهیم و موضوعاتی که در حال انجام آن هستیم را برای دانشگاه دورتموند ارسال کنیم، گفت: برخی موضوعات در دانشگاه دورتموند انتخاب و مشخص می‌شود تا در ملاقات‌های آینده تصمیماتی برای همکاری بیشتر گرفته شود.

معاون پژوهشی و فناوری جهاد دانشگاهی اصفهان ادامه داد: تفاوت‌های فرهنگی و تفاوت در ساختارهای پژوهشی شاید حرکت سریع به سوی این همکاری‌ها را آهسته کند، اما برگزاری چنین نشست‌هایی بی‌شک در حرکت رو به جلو تاثیر خواهد داشت.

ژیان‌پور با بیان این‌ که در حال حاضر DAAD بر تغییرات اقلیمی متمرکز شده و موسسه دانش پژوهان نیز در دو سال اخیر در رابطه با این موضوع با دانشگاه دورتموند در حال همکاری است، تصریح کرد: تغییرات اقلیمی موضوع مهمی برای کشور و استان است، به دلیل تغییرات اقلیمی، استان اصفهان از وضعیت خشک و برفی به سرد و معتدل درآمده و کاهش بارش‌ها، تغییرات خطرناکی را رقم می‌زد.

وی اهداف این نشست را توسعه‌ نت‌ورک فعال بر موضوع تغییرات اقلیمی، تلاش برای شناسایی موضوعات مورد علاقه دو طرف و آغاز همکاری پیرامون آن‌ها اعلام کرد و افزود: مراودات آموزشی میان ایران و دورتموند، کنفرانس‌ها و سخنرانی‌های مشترک ابزار و بسترهای لازم برای رسیدن به این هدف را فراهم می‌آورد. در پی دغدغه‌های داخلی محلی و تعامل با نهادهای بین المللی این همکاری مشترک لازم است.
معاون پژوهشی و فناوری جهاد دانشگاهی واحد اصفهان با طرح این موضوع که بنیادهای پژوهشی صرفا خواهان ایجاد توجه اذهان عمومی به موضوعات پژوهشی و آموزشی هستند، اظهار کرد: این اقدامات برای ارتقای دانش عمومی و اشتراک‌گذاری این پژوهش به صورت بین‌المللی در راستای دغدغه‌های بین المللی انجام می‌گیرد.

ژیان‌پور تاکید کرد: یکی از طرح‌های بنیاد DAAD از سوی جهاد دانشگاهی واحد اصفهان مورد حمایت قرار می‌گیرد؛ سپس در قدم بعدی تکمیل پروژه در دستور کار قرار می‌گیرد.

بنا بر اعلام روابط عمومی جهاددانشگاهی، تیمی متشکل از اعضای علمی دانشگاه دورتموند آلمان به منظور گسترش همکاری‌های علمی با جهاد دانشگاهی واحد اصفهان به این شهر سفر کردند. این جلسه با اعضای دانشکده بوم شناسی منظره دورتموند(ecology landscape) به منظور گسترش همکاری‌ها در بخش پژوهش جهاد دانشگاهی واحد اصفهان انجام شد.

انتهای پیام

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *