رئیس دانشکده مهندسی شیمی امیرکبیر با تاکید بر اینکه این دانشکده در سطح کشور رتبه اول را دارد، از راه‌اندازی مرکز نوآوری و فناوری در این دانشکده خبر داد و گفت: در حال ایجاد فضای فیزیکی مناسب برای این مرکز هستیم و قرار است این مرکز به صنایع مختلف متصل شود.

به گزارش ایسنا، فرزین ذکایی آشتیانی با بیان اینکه دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در سال ۱۳۳۷ تاسیس شده است، گفت: این دانشکده جزو اولین دانشکده‌های این دانشگاه بوده است.

رئیس دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: این دانشکده برای اولین بار در کشور اقدام به راه‌اندازی دوره دکتری کرد و اولین دانشجوی دکتری این رشته در کل کشور در این دانشکده پذیرفته شد.

وی گفت: تاکنون ۳ نفر از اساتید این دانشکده بعنوان چهره ماندگار در سطح کشور انتخاب شده‌اند که بیانگر بنیه و پایه علمی قوی این دانشکده است.

ذکایی اضافه کرد: دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر بر اساس رتبه‌بندی شانگهای ۲۰۱۹در جایگاه ۷۶ تا ۱۰۰ جهانی و رتبه اول در دانشکده‌های مهندسی شیمی در سطح کشور قرار گرفته که این امر نشان‌دهنده جایگاه مناسب این دانشکده در حوزه پژوهشی و آموزشی  است.

وی اظهار کرد: رتبه‌بندی شانگهای یک رتبه‌بندی موضوعی است که دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها را بر اساس کیفیت و کمیت دستاوردهای پژوهشی و تعداد و کیفیت اساتید رتبه‌بندی می‌کند.

رئیس دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: این دانشکده دارای یک گرایش در مقطع کارشناسی، ۸ گرایش در مقطع کارشناسی ارشد و یک گرایش مهندسی شیمی در مقطع دکتری است.

وی تاکید کرد: فارغ التحصیلان این دانشکده از گذشته تاکنون اکنون جزو اساتید برجسته داخل و خارج از کشور و مدیران ارشد صنایع کشور هستند. در حال حاضر فارغ التحصیلان این دانشکده در صنایع مختلف شیمیایی فعال هستند و بسیاری از کارآفرینان موفق این حوزه‌ها نیز از فارغ‌التحصیلان این دانشکده هستند.

ذکایی خاطرنشان کرد: برنامه داریم از پتانسیل فارغ‌التحصیلان این دانشکده بیشتر استفاده شود و در این راستا جلساتی با آنها برگزار شده است. در نظر است با برگزاری این جلسات از ظرفیت‌ها و توانایی‌های ایشان در راستای پویایی بیشتر استفاده شود.

رئیس دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه مهندسی شیمی رشته فراگیری است، خاطرنشان کرد: این رشته در صنایع شیمیایی، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، معدنی، پلیمر، نساجی، غذایی، بیوتکنولوژی و شیمیایی کاربرد دارد و در خارج از کشور از مهمترین رشته‌های مهندسی به شمار می رود.

ذکایی عنوان کرد: دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در بحث مقالات، رتبه خوبی در سطح کشور و در دانشگاه صنعتی امیرکبیر دارد.

وی با بیان اینکه دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکنون هزار و ۴۸۷ هزار مقاله ISI تولید کرده است، گفت: این دانشکده دارای ۲۳۵مقاله علمی و پژوهشی، هزار و ۱۶۷ مقاله کنفرانس داخلی و ۸۲۳ مقاله کنفرانس بین المللی است.

رئیس دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به اینکه این دانشکده دارای ۱۲۳ طرح پژوهشی و ۱۳۴ قراداد صنعتی است، گفت: اساتید این دانشکده در حوزه تالیف کتاب فعال هستند و تاکنون ۱۳۹ کتاب تالیف کرده‌اند. همچنین این دانشکده دارای ۱۹۵ مورد ثبت اختراع است.

رئیس دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار کرد: دوره کارشناسی ارشد این دانشکده به صورت آموزشی و پژوهشی برگزار می‌شود و اساتید وقت بسیاری برای دانشجویان می‌گذارند و همین امر موجب افزایش فعالیت‌های پژوهشی شده است.

ذکایی خاطرنشان کرد: بر این اساس بسیاری از مقالات این دانشکده توسط دانشجویان کارشناسی ارشد تدوین و چاپ می‌شود.

وی با اشاره به جایگاه مهم آزمایشگاه‌های دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: این دانشکده دارای آزمایشگاه‌های آموزشی، پژوهشی و خدماتی است.

رئیس دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: دارای تجهیزات آزمایشگاهی بسیاری هستیم، اما نیاز است که فضای فیزیکی بیشتری به فعالیت‌های این دانشکده اختصاص داده شود. همچنین با توجه به حجم زیادی از مواد شیمیایی که با آنها سرو کار داریم، باید وضعیت دانشکده از نظر ایمنی ارتقا یابد. آزمایشگاه‌های پژوهشی و خدماتی این دانشکده به صنایع خارجی خدمات ارائه می‌دهند.

وی با اشاره به تدوین محورهای تعیین شده برای فعالیت‌های کلی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: ۸۰ درصد محورهای تعیین شده از سوی این دانشگاه مرتبط با مهندسی شیمی است.

رئیس دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: برخی از محورهای تعیین شده این دانشگاه مربوط به حوزه‌های محیط زیست، انرژی، آب و سلامت می‌شود که تمامی این حوزه‌ها مرتبط با مهندسی شیمی است.  

ذکایی با اشاره به قدمت آموزشی دانشکده مهندسی شیمی گفت: اکنون این دانشکده، تنها دانشکده مهندسی شیمی در بین دانشگاه‌های سطح اول کشور است که برنامه آموزشی خود را اصلاح کرده است و در حال حاضر دانشگاه‌های جوان از این برنامه تبعیت می‌کنند. پیش بینی می‌شود برنامه این دانشکده به عنوان برنامه اصلی مهندسی شیمی در سال‌های آینده اجرایی شود.

رئیس دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: این دانشکده در حوزه پژوهشی برنامه‌های زیادی را آغاز کرده است که این برنامه‌های تعیین شده در راستای حرکت به سمت دانشگاه نسل سوم و رفع مشکلات از جامعه و صنعت است.

ذکایی عنوان کرد: در این دانشکده کمیته صنعت راه‌اندازی شده که در ذیل این کمیته کارگروه‌های تخصصی تشکیل شده است. کمیته صنعت با هدف بررسی نیازهای کشور و تدوین نقشه راه پژوهشی در این دانشکده راه‌اندازی شده است.

رئیس دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: این کمیته ترکیبی از اساتید، دانشجویان و متخصصان صنعتی است و چندماه است که تشکیل شده و نتیجه بررسی‌های این کمیته برنامه‌های پژوهشی دانشکده خواهد بود.  

وی با اشاره به راه‌اندازی مراکز نوآوری و فناوری در دانشکده مهندسی شیمی گفت: در حال ایجاد فضای فیزیکی مناسب برای این مرکز هستیم و قرار است این مرکز به صنایع مختلف متصل شود.

رئیس دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: همچنین برنامه داریم در این مرکز با مراکز تحقیق و توسعه صنایع مرتبط فعالیت مشترک داشته باشیم.

ذکایی افزود: همچنین برنامه داریم در این مرکز از پتانسیل فارغ‌التحصیلان دانشکده بیشتر استفاده کنیم. البته در حال حاضر نیز اساتید دانشکده با صنایع پتروشیمی، صنایع گاز، پالایشگاه‌ها و سازمان محیط زیست همکاری پژوهشی و تحقیقاتی دارند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر،‌ وی گفت: با توجه به پتانسیل و ظرفیت‌های دانشکده مهندسی شیمی بنابراین فعالیت‌های این دانشکده نیازمند فضای فیزیکی مناسب است. ساختمان جدید این دانشکده در ۹ طبقه با دو طبقه زیرزمین و در فضایی بالغ بر ۷ هزار متر مربع در حال ساخت است.

انتهای پیام

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *