در هفته گذشته فیروزکوه استان تهران زلزله ۳.۱ و دماوند این استان زلزله ۴ ریشتری را تجربه کردند ضمن آنکه در استان‌های خراسان رضوی و خراسان جنوبی و کرمان زمین لرزه‌های بزرگتر از ۴ ریشتر ثبت شد.

به گزارش ایسنا، روز ۱۸ اردیبهشت ماه زلزله‌ای با بزرگای ۵.۱ در دماوند استان تهران رخ داد که پس لرزه‌های آن مدت‌ها ادامه داشت و در پی این پس لرزه ها، مجددا روز ۲۹ آذرماه جاری نیز در این منطقه زمین لرزه‌ای به بزرگای ۴ ریشتر رخ داد.

دکتر علی بیت اللهی رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص اینکه آیا این زلزله پس لرزه زلزله اردیبهشت ماه است، چنین پاسخ داد: شرط اینکه زلزله‌ای پس لرزه زلزله اصلی باشد، باید دارای سه مولفه “از زلزله اصلی کوچکتر باشد” و “در گستره مکانی نزدیک به رومرکز زلزله اصلی رخ داده باشد” و “در بازه زمانی معینی بعد از زمان رخداد زلزله اصلی بوقوع بپیوندد”، باشد.

وی ادامه داد: با بررسی‌هایی که در این زمینه انجام دادیم می‌توان گفت که زلزله رخ داده روز ۲۹ آذرماه ۱۳۹۹ با بزرگی ۴ با گذشت زمان بیش از ۲۱۰ روز از زلزله اردیبهشت ماه، پسلرزه زلزله ۵.۱  تلقی نمی‌شود و خود یک رخداد مستقل است.

علاوه بر آن در هفته گذشته در تربت جام استان خراسان رضوی زلزله ۴.۲، سربیشه استان خراسان جنوبی زلزله‌ای به بزرگای ۴.۲ و خانوک استان کرمان با زمینلرزه‌ای به بزرگای ۴.۱ ریشتر رخ داد.

همچنین فیروزکوه استان تهران نیز زلزله‌ای به بزرگای ۳.۱ را تجربه کرد.

جزئیات زمینلرزه‌های هفته گذشته به این شرح است:

شنبه ۲۹ آذر
دماوند استان تهران با زمین لرزه‌ای به بزرگای ۴ ریشتر لرزید که عمق آن در ۸ کیلومتری زمین و کانون این رخداد لرزه‌ای در ۹ کیلومتری دماوند، ۱۳ کیلومتری رودهن و ۱۶ کیلومتری بومهن این استان گزارش شد.

در مراوه تپه استان گلستان زلزله ۲.۹ و کهنوج استان کرمان زلزله ۲.۹ ریشتری به وقوع پیوست.

یکشنبه ۳۰ آذر

در بندرخمیر استان هرمزگان زلزله ۲.۷، لافت استان هرمزگان زلزله ۲.۷ و صالح آباد استان ایلام زلزله ۲.۷ ریشتری به ثبت رسید.

همچنین در این روز، در تربت جام استان خراسان رضوی زلزله ۴.۲ به ثبت رسید که مرکز آن در ۳۴  کیلومتری تربت جام، ۳۵ کیلومتری صالح آباد و ۴۲ کیلومتری نصراباد این استان گزارش شد.

ازگله استان کرمانشاه نیز با زلزله‌ای به بزرگای ۳.۳ در عمق ۷ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۲۳ کیلومتری ازگله و ۴۱ کیلومتری نوسود این استان بوده  است.

دوشنبه اول دی

در تسوج استان آذربایجان شرقی زلزله ۲.۷ به ثبت رسید.

در سربیشه استان خراسان جنوبی بعد از زلزله ۲.۹ زلزله‌ای به بزرگای ۴.۲ در عمق ۵ کیلومتری رخ داد و کانون آن در ۵۲ کیلومتری سربیشه، ۶۰ کیلومتری مود و ۶۱ کیلومتری

شوسف این استان بوده است. زلزله ۳.۶ در عمق ۹ کیلومتری، ۳.۲ در عمق ۷ کیلومتری، ۳.۴ در عمق ۵ کیلومتری و ۲.۵ از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این منطقه است.

نصرت آباد سیستان و بلوچستان زمینلرزه‌ای به بزرگای ۳.۷ در عمق ۹ کیلومتری را تجربه کرد و کانون آن در ۴۵ کیلومتری نصرت‌آباد، ۹۳ کیلومتری سفیدآبه و ۱۱۸ کیلومتری زاهدان این استان گزارش شد.

سه شنبه ۲ دی

در انارک استان اصفهان زلزله ۲.۹ ریشتری و در منطقه سومار استان کرمانشاه زلزله ۲.۸ ریشتری رخ داد.

در قلعه خواجه استان خوزستان زلزله‌ای به بزرگای ۳.۷ در عمق ۷ کیلومتری زمین رخ داد و کانون آن در ۵۰ کیلومتری قلعه خواجه و ۵۷ کیلومتری لالی استان خوزستان  و ۵۶ کیلومتری چلگرد استان چهارمحال وبختیاری بوده است.

چهارشنبه ۳ دی

مردهک استان کرمان زلزله‌ای به بزرگای ۳.۳ در عمق ۶ کیلومتری زمین را تجربه کرد و کانون آن در ۲۲ کیلومتری مردهک، ۴۵ کیلومتری عنبرآباد و ۵۱ کیلومتری نظام‌شهر این استان گزارش شد.

در خوسف استان خراسان جنوبی زلزله ۲.۸ ریشتری،در دهستان “درح” استان خراسان جنوبی زلزله ۲.۵، در اسفراین استان خراسان شمالی زلزله ۲.۵ ، در سنگان استان خراسان رضوی زلزله ۲.۵ و در بهبهان استان خوزستان زلزله ۲.۵ ریشتری به ثبت رسید.

در شهداد استان کرمان زلزله‌ای به بزرگای ۳.۲ ریشتر در عمق ۱۱ کیلومتری زمین ثبت شد و کانون آن در ۴۸ کیلومتری شهداد، ۵۳ کیلومتری هجدک و ۶۶ کیلومتری چترود این استان بوده است.

پنج شنبه ۴ دی

در کوار استان فارس زلزله ۲.۷، سومار استان کرمانشاه زلزله ۲.۶، هجدک استان کرمان زلزله ۲.۹، قاضی قلعه استان خراسان شمالی ۲.۶، امیریه استان سمنان زلزله ۲.۷ و ینگی قلعه علیا استان خراسان شمالی زلزله ۲.۵ ریشتری به ثبت رسید.

خانوک استان کرمان نیز با زمین لرزه‌ای به بزرگای ۴.۱ در عمق ۱۰ کیلومتری لرزید و کانون آن در۱۱ کیلومتری خانوک، ۱۵ کیلومتری زرند و ۲۶ کیلومتری هجدک این استان بوده است. وقوع زلزله ۲.۷ ریشتری از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این منطقه است.

منوجان استان کرمان نیز زلزله‌ای به بزرگای ۳.۲ در عمق ۱۴ کیلومتری را تجربه کرد و کانون آن در ۵ کیلومتری منوجان و ۲۹ کیلومتری قلعه گنج این استان و ۳۰ کیلومتری هشتبندی استان هرمزگان بوده است.

در فیروزکوه استان تهران نیز زلزله‌ای به بزرگای ۳.۱ در عمق ۱۱ کیلومتری زمین رخ داد که کانون رومرکز این رخداد لرزه‌ای در ۲۶ کیلومتری فیروزکوه و ۳۰ کیلومتری ارجمند استان تهران و ۳۷ کیلومتری آرادان استان سمنان بوده است.

جمعه ۵ دی

باغ ملک استان خوزستان با زمین لرزه‌ای به بزرگای ۳.۴ ریشتر لرزید و کانون آن در ۱۴ کیلومتری باغ ملک، ۱۷ کیلومتری قلعه تل و ۲۰ کیلومتری صیدون این استان گزارش شد.

انتهای پیام

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *