وزارت بهداشت با ارسال دستورالعملی نحوه آموزش، کارآموزی، کشیک و مهمانی دانشجویان رشته‌های مختلف علوم پزشکی برای نیم سال جاری تحصیلی را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا؛ وزارت بهداشت با ارسال ابلاغیه‌ای به دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی امکان حضور داوطلب کارورزان پزشکی و دندانپزشکی در بخش‌های کرونایی را اعلام کرد.

براساس ابلاغیه وزارت بهداشت با توجه به شیوع کرونا ویروس و لزوم تعیین تکلیف آموزش دانشجویان علوم پزشکی و همچنین با توجه به مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا در خصوص تداوم فعالیت‌های آموزشی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در نیم سال تحصیلی جاری، نحوه‌ حضور داوطلبان کارورزی پزشکی و دندانپزشکی و همچنین سایر دانشجویان اعلام شد.

براین اساس، کارآموزی دانشجویان پزشکی عمومی باید بدون تعطیلی و با توجه به شرایطی نظیر حضور داوطلبانه و اختیاری کارآموز در بخش‌ها با ارائه‌ی درخواست کتبی دانشجو به دانشکده امکان‌پذیر است. همچنین در صورتی که دانشجو سه چهارم دوره هر بخش بر طبق کریکلوم‌های آموزشی گذرانده باشد مشروط به عدم غیبت بیش از حد مجاز (بیش از یک هفدهم ساعات حضور در بخش‌ها) بخش آموزشی گذرانده اعلام شده و قابل قبول خواهد بود.

در صورتی که طول دوره حضور در یک بخش کمتر از دو چهارم باشد دانشجو موظف به گذراندن مجدد دوره است.بدیهی است که گذراندن دروس تئوری بالینی به صورت حضوری و یا مجازی و شرکت در آزمون آنها الزامی است.

وزارت بهداشت تاکید کرده است،  دانشجویانی که تمایلی به ادامه دوره کارآموزی بالینی در شرایط حاضر و به دلیل شیوع ویروس کرونا ندارند با ارائه‌ی درخواست کتبی به دانشکده مبنی بر مرخصی تحصیلی می‌توانند از مرخصی مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا در خصوص تداوم فعالیت‌های آموزشی دانشگاه‌ها در نیم سال جاری بدون احتساب سنوات استفاده کنند.

از دانشجویان شهریه‌پرداز نیز بابت مرخصی شهریه ثابت اخذ نخواهد شد در صورت حذف کلی نیم سال تحصیلی به درخواست دانشجو شهریه پرداخت شده محفوظ مانده و جهت نیم سال آینده محاسبه می‌شود.

براساس اعلام وزارت بهداشت کارورزی در تمامی دانشکده‌ها لازم است و تحت هیچ شرایطی کارورزی تعطیل نخواهد شد و در شرایط قرمز حضور کارورزان به صورت کشیک تعطیلات و برحسب نیاز حداکثر به صورت کشیک و پست کشیک و در شرایط غیرقرمز به صورت روتین و آموزش تلفیقی خواهد بود.

همچنین در صورت الزام و نیاز شدید حضور فراتر از کشیک کارورز در ایام قرمز دانشکده‌ها می‌توانند از حضور دانشجویان کارورز داوطلب به صورت کامل استفاده کنند و کارورزانی که در این مواقع حضور داوطلبانه داشته باشند با تاکید دانشگاه مربوطه به انتخاب خود از یکی از امتیازات کاهش طول دوره طرح معادل روزهای حضور داوطلبانه نمرات ارزشیابی بالاتر به لحاظ مسئولیت‌پذیری حرفه‌ای و رفتار اخلاق‌مدار پزشکی براساس تصمیم گروه آموزشی مربوطه دریافت کمک هزینه کارورزی تا حداکثر دو برابر میزان پرداختی در صورت نیاز با تصویب هیات امنا و هیات رییسه دانشگاه برای ایام حضور داوطلبانه و تقدیرنامه کتبی از ریاست دانشکده دریافت خواهند کرد.

همچنین برای دانشجویان دندانپزشکی بالینی که تمایلی به ادامه گذراندن دوره کارآموزی (نیم سال‌های ۶ تا ۱۰) به صورت حضوری ندارند با ارائه درخواست کتبی به دانشکده مبتنی بر مرخصی تحصیلی مرخصی آنان جزو سنوات تحصیلی آنها محسوب نمی‌شود و دانشجویان شهریه‌پرداز نیز بابت مرخصی شهریه ثابت پرداخت نخواهند کرد. همچنین تا کارورزان دوره دکتری دندانپزشکی برای نیم‌ سال‌های ۱۰ و ۱۲ در شرایط قرمز به صورت کشیک در بیمارستان‌ها حضور خواهند داشت.

ضمن این‌که دستیاران دوره تخصصی دندانپزشکی مشمول تعطیلی در شرایط کرونا در دانشکده‌ها نیستند ولی براساس شرایط هر دانشکده و با در نظر گرفتن تعداد بیماران مراجعه کننده و تصمیم شورای آموزشی دانشکده حضور خواهند داشت.

در صورت الزام و نیاز به حضور فراتر از معمول فعالیت دستیاران و کشیک کارورزان دندانپزشکی در ایام قرمز دانشکده‌ها می‌توانند از حضور کارورزان یا دستیاران داوطلبانه با ارائه‌ی مشوق‌های شبیه کارورزان پزشکی استفاده کنند. در پایان این ابلاغیه آمده است شیوه مدیریت کارآموزی و کارورزی سایر رشته‌ها نظیر مامایی، پرستاری، اتاق عمل و رشته‌های توانبخشی، مشابه دانشجویان پزشکی است و دوره‌های کارآموزی آنها بنا به درخواست خود دانشجویان است برای دوره دکتری تخصصی و ارشد نیز روش ادامه آموزش همانند ترم گذشته خواهد بود و دوره کارآموزشی داروسازی نیز براساس تصمیم وضعیت دانشگاه و مصوبات پیشین خواهد بود.

براین اساس،  آموزش دستیاران دوره تخصص پزشکی مانند مصوبات گذشته بوده و مشمول تعطیلات فعالیت آموزشی نخواهد شد. ضمن این‌که با توجه به شرایط کرونا بر لزوم حداقلی دانشجویان دانشگاه‌ها کماکان به بررسی تقاضای دانشجویان متقاضی مهمانی در کلیه دروس از جمله کارآموزی، کارورزی از طریق سامانه مهمانی شده و در صورت مهیا بودن شرایط مساعدت لازم را به عمل بیاورد.

انتهای پیام

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *