دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: نقش طلاب حوزه اعم از خواهر و برادر در مسیر توانمندسازی دانش اجتماعی، دانش فرهنگی و دانش دینی جامعه بسیار حائز اهمیت است.

دکتر عاملی در دیدار با رئیس شورای سیاست‌گذاری حوزه علمیه خواهران:

به گزارش ایسنا، دکتر سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در دیدار با آیت‌الله مرتضی مقتدایی رئیس شورای سیاست‌گذاری حوزه علمیه خواهران، ضمن تقدیر از اقدامات صورت گرفته در حوزه علمیه خواهران و تلاش‌های آیت‌الله مقتدایی در این زمینه تصریح کرد: دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی هر اقدامی را برای تقویت حوزه علمیه خواهران وظیفه خود می‌داند و مصداق حسنه جاریه‌ایست که خیر و برکات آن شامل همه جامعه بشری می شود.

دکتر عاملی با اشاره به ظرفیت بالای معنوی حوزه‌های علمیه گفت: برکات حوزه‌های علمیه؛ خاص ایران نیست و بسیاری از ظرفیت‌های فرهنگی ایجادشده برای کشور و پیوندهای عمیق فرهنگی ایجادشده، توسط طلاب تربیت‌ شده در حوزه‌های علمیه بوده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پاسخ به درخواست انعقاد تفاهم‌نامه با دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: یک توافق‌نامه واقعی برای اجرا توسط طرفین آماده شود تا بخش‌های علمی و فرهنگی کشور بهره‌مندی بیشتری از ظرفیت‌های طلاب خواهر به‌عنوان یک سرمایه ارزشمند داشته باشند.

دکتر عاملی با اشاره به آسیب‌های اجتماعی جامعه که متأثر از فرهنگ غربی و بعضاً نگران‌کننده است، گفت: سرمایه حوزوی یک سرمایه ماندگار است و اگر بتوانیم طلبه‌های فاضل، خویشتن‌دار و صاحب اخلاق کریمه تربیت کنیم در امر هدایت جامعه بسیار مؤثر خواهد بود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بابیان اینکه جامعه امروز تفاوت‌های زیادی با گذشته دارد به اهمیت و پویایی فضای مجازی اشاره کرد و تصریح کرد: طلاب از ابزار فضای مجازی برای تبلیغ دین، هدایت جامعه و ارتقای فرهنگ اسلامی باید به نحو احسن استفاده کنند و ظرفیت 200 هزارنفری طلاب خواهر در این حوزه بسیار ارزشمند است.

وی افزود: در فضای مجازی با تصاعد مجازی مواجه هستیم که این تصاعد عدد به توان متمایل به بی‌نهایت است به‌عنوان‌مثال یک کتاب وقتی در فضای مجازی قرار می‌گیرد بی‌نهایت تکثیر می‌شود.

دکتر عاملی گفت: یکی از ویژگی‌های فضای مجازی این است که به ما یاد می دهد که جدا جدا کار کردن فایده‌ای ندارد و یک بستر مشترک و داده گذاری مشترک توان بالایی را ایجاد می‌کند.

آیت‌الله مرتضی مقتدایی نیز با اشاره به جمعیت 80 هزارنفری طلاب حوزه‌های علمیه خواهران از 57 کشور جهان اظهار داشت: تعداد طلاب حوزه‌های علمیه خواهران جمعیت خوبی است و پیشرفت‌های بهتری نسبت به حوزه‌های برادران داشته‌اند و آیت‌الله مکارم در جلسه درس خارج نیز این نکته را تائید کرده‌اند و خواهران طلاب در تألیفات، مقالات، تدریس، تبلیغ و … پیشرفت خوبی داشته‌اند.

رئیس شورای سیاست‌گذاری حوزه‌های علمیه خواهران افزود: 120 هزار طلبه فارغ‌التحصیل از ابتدای تأسیس مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران و جامعه الزهرا(س) داشته‌ایم و امروز به حمدالله تمام امور مرکز اعم از مدیریت مدارس، تبلیغ و… توسط طلاب خواهر انجام می‌شود.

آیت‌الله مقتدایی ادامه داد: مأموریت اصلی نظام تربیتی حوزه علمیه خواهران طبق نظام تربیتی مصوب بیشتر برای تبلیغ است و در مراحل بعدی پژوهش و مدیریت مدارس مورد توجه هستند.

در ادامه حجت‌الاسلام‌والمسلمین هاشمی سرپرست دبیرخانه مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران با اشاره حضور طلاب خواهر خارجی اظهار داشت: بیشترین طلاب خارجی از کشورهای هند و پاکستان و سپس قاره آفریقا هستند که 25 درصد طلاب خارجی در کلاس‌های سطوح بالا شرکت می‌کنند که با ظرفیت ایجاد در آموزش مجازی این ظرفیت افزایش‌یافته است که افراد سطوح مقدماتی را به‌صورت حضوری و سپس سایر سطوح را به‌صورت مجازی دنبال می‌کنند.

وی افزود: مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران به‌موازات مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران ذیل شورای عالی حوزه‌های علمیه فعالیت می‌کرد که این تفکیک از سال 1371 صورت گرفته است و البته سال 1391 به دلیل اقتضائات و تفاوت‌های حوزه‌های علمیه خواهران شورای سیاست‌گذاری مستقل برای خواهران ذیل شورای عالی حوزه تشکیل شد و اساسنامه‌ای برای آن تدوین و تصویب شد.

سرپرست دبیرخانه مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران در ادامه به تشریح شکل‌گیری شورای عالی حوزه علمیه خواهران، اساسنامه جدید تدوین‌شده برای آن و مسائل پیش رو پرداخت.

وی افزود: مناسب است که اساسنامه جدید در شورای تخصصی حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز موردبررسی قرار گیرد و نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در خصوص اساسنامه اخذ شود.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر اصغر عبدالهی معاون امور مجلس و فرا سازمانی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه جلسه گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی با مصوبات راهگشای خود تاکنون یکی از مهم‌ترین پشتیبان‌های حوزه‌های علمیه در به‌کارگیری حوزه‌های علمیه در تصمیم‌سازی‌های راهبردی در کشور بوده است.

وی با اشاره به ظرفیت بالای حوزه‌های علمیه خواهران در کمک به حل مسائل پیش روی کشور در حوزه زنان و خانواده افزود: با توجه به درخواست شورای سیاست‌گذاری حوزه علمیه خواهران برای انعقاد تفاهم با دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به‌منظور حمایت از این جریان عظیم فرهنگی مناسب است که تفاهم‌نامه مذکور تدوین و به امضای طرفین برسد.

دکتر عبدالهی گفت: رویکرد دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در دوره جدید توجه بیشتر به حوزه فرهنگ بوده است و توفیقات خوبی مانند تشکیل ستاد مهندسی فرهنگی در این دوره محقق شده است.

انتهای پیام

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *