محققان “دانشگاه پاریس” در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند نوزادان 8 ماهه نیز میتوانند اصول اولیه گرامر را درک کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، دانشمندان می گویند نوزادان ۸ ماهه می‌توانند اصول اولیه دستور زبان را قبل از شروع صحبت درک کنند.

محققان فرانسوی اخیرا ۱۷۵ کودک هشت ماهه فرانسوی را آزمایش کردند و برای آنها یک نوار زبان پخش کردند و مشاهده کردند هنگام گوش دادن به آن نوارها به اشکال مرتبط نیز نگاه میکنند پس از آن محققان دریافتند نوزادان بین محتوا کلمات و دستور ونقش آنها تفاوت قائل هستند.

کلمات دستوری (Function words) شامل ضمایر یا حروف اضافه است ، در حالی که کلمات محتوایی شامل اسم، فعل و صفت هستند.

“جودیت گرویان” (Judit Gervain) نویسنده ارشد این مطالعه از دانشگاه پاریس گفت: اغلب اعتقاد بر این است که دستور زبان چیز پیچیده ای است اما کودکان تا سن دو سالگی کلمات بسیاری یاد می گیرند.

وی ادامه داد: طی این مطالعه ما دریافتیم که آنها همزمان با شروع به یادگیری کلمات ، شروع به یادگیری گرامر نیز می کنند.

دکتر گراوین توضیح داد: ما از “روش ترجیح نوبت سر” (head turn preference procedure) استفاده کردیم که طی آن نوزادان یک جا می‌نشینند و به دایره‌های بلندی که در جلوی آنها و در هر طرف قرار دارد، نگاه میکنند سپس ما در آن لحظه اندازه گیری کردیم که یک کودک چند لحظه برای دیدن دایره وقت میگذارد و میزان توجه آنها را اندازه گیری کردیم و دریافتیم که نوزادان قادر به درک اصول اولیه گرامر هستند .

این محققان تاکید کردند: یافته های ما نشان می‌دهد که نوزادان هشت ماهه نسبت به فرکانس و اطلاعات موقعیت در ورودی زبان حساس هستند. علاوه بر این، آنها از این اطلاعات برای ایجاد درک دستور زبان ابتدایی استفاده می کنند.

انتهای پیام

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *