سرپرست مرکز آموزش علمی کاربردی جهاد دانشگاهی استان قم گفت: وظیفه دانشگاه‌های علمی کاربردی ایجاد شغل نیست بلکه وظیفه ذاتی آنها تولید دانش است.

سیده شبنم فاطمی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: دانشگاه‌ها نسبت به تولید دانش مسئولیت دارند و نباید مسئولیتی غیر از این را بپذیرند، درحال حاضر دانشگاه ها یا مسئول تولید اشتغال برای قشر نیازمند جامعه یا تبدیل به راهی برای تئوری حضور فن‎گرایان شده‌‎اند.

وی اضافه کرد: مسئولیت دانشگاه‎ها نسبت به تولید دانش، مسئولیتی است که هرگز نباید فراموش شود، در صورت فراموشی، اعتماد جامعه نسبت به دانشگاه‌ها از دومنظر از بین می‌رود؛ اول اینکه مردم جامعه به علمی که از سوی دانشگاه تولید می‌شود بی اعتماد می شوند چون لحظه به لحظه نتایج این علم در حال تغییر است و این دانش هیچ ضمانتی برای صحیح بودن ندارد. منظر دیگر اینکه بدون دانش دانشگاه‌ها نمی‌توانند بحران‌های موجود در کشور را حل کنند، چون قبل از آن نسبت به تولید دانش آن بی توجه بوده اند در نتیحه یا در این بحران‌ها مسئولیت قبول نکرده‌اند و یا در صورت تقبل مسئولیت، بیشتر ویران کرده اند.

فاطمی با بیان اینکه این اعتماد از دست رفته در صورتی بازمی‌گردد که دانشگاه‌ها بدانند مسئولیت و وظیفه آنها تولید دانش است، عنوان کرد: امروزه دانشگاه‌های علمی_کاربردی در معرض این خطر قرار دارند که از تولید دانش به سمت تولید شغل رفته‌ و وظیفه اصلی خود را فراموش کنند.

سرپرست مرکز علمی-کاربردی جهاددانشگاهی استان قم افزود: لازم است در دانشگاه‌های علمی_کاربردی شعاری تحت عنوان “شخصیت تولیدگر” را رواج دهیم؛ به این معنا که به جای شغل و  مهارت شخصیتی تولیدگر در دانشجو بپرورانیم.

وی با اشاره به اینکه شخصیت تولیدگر دارای مؤلفه‌های زیادی است بیان کرد: دو بازوی مهم در ایجاد موفقیت “ایجاد فضای گفتمان اجتماعی” و “مواجهه انتقادی با جامعه” است؛ هر زمان این دو بازو درست شوند، ما دانشگاه موفقی خواهیم داشت و هر دانشجو شخصیت و فردیت پیدا می کند که بعدا می تواند به کار جامعه بیاید.

سرپرست مرکز آموزش علمی_کاربردی جهاد دانشگاهی استان قم ضمن اشاره به برخی ظرفیت‌های جهاد دانشگاهی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی مسیری طولانی در پیش دارد، ادامه داد:‌ وظیفه جهاد دانشگاهی چیدن استراتژی برای حل بحران‌های کشوراست که لازمه تحقق آن کمک سیاست‌های بالا دست به جهاد است، بر همین اساس استراتژی شخصیت تولید گر می‌تواند با کمک جهاد و همت جهادگران محقق شود.

انتهای پیام

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *