پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، چارچوبی ابداع کرده‌اند که می‌تواند زمان دقیق جهش‌های ژنوم سرطان را مشخص کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از مدیکال‌اکسپرس، پژوهشگران “دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس”(UCLA) موفق شده‌اند با بررسی تکامل سرطان، چارچوبی را برای کمک به تعیین بهترین ابزار برای مشخص کردن زمان دقیق جهش DNA در ژنوم سرطان ابداع کنند.

در حال حاضر، الگوریتم‌های گوناگونی وجود دارند که پژوهشگران آنها را برای کمک به تعیین زمان جهش‌ها ابداع کرده‌اند اما اینکه کدام الگوریتم، بهترین عملکرد را برای کدام نوع سرطان دارد و کدام یک از جهت‌گیری‌های متداول، نتایج آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهند، تاکنون نامشخص بوده است.

سرطان، بیماری ژنوم است. با گسترش سرطان، DNA آن دائما جهش‌های جدیدی پیدا می‌کند و جمعیت سلول‌های سرطانی به صورت مداوم در حال تکامل است. دانستن ترتیب تغییراتی که رخ می‌دهند، به پژوهشگران امکان می‌دهد تا تکامل سرطان، متنوع شدن یا یکنواخت شدن آنها را به مرور زمان بررسی کنند.

تنوع یا یکنواختی در جمعیت سلول‌های سرطانی، با واکنش بیمار نسبت به درمان در ارتباط است و آسیب‌پذیری‌هایی را نشان می‌دهد که می‌توانند برای ایجاد درمان‌های بسیار هدفمند مورد استفاده قرار بگیرند.

پژوهشگران در این پروژه، ۲۲ مسیر پژوهشی گوناگون را برای تعیین زمان جهش‌ ژنوم ارزیابی کردند. آنها الگوریتم‌ها را روی ۳۰۰ نمونه بالینی سرطان پروستات آزمایش کردند تا نتایج هر کدام از مسیرهای پژوهشی را از جنبه‌های متفاوت ارزیابی کنند. این کار به پژوهشگران امکان داد تا تنوع را در ابزارها ببینند و دیدگاه بی‌طرفانه‌ای نسبت به هر کدام داشته باشند.

دانستن این نکته که تومور چه زمانی و چرا متاستاز می‌کند یا برای رسیدن به سایر قسمت‌های بدن گسترش می‌یابد، می‌تواند بر نحوه درمان فرد مبتلا به سرطان تاثیر بگذارد. چارچوبی که در این پژوهش ایجاد شده است، به پژوهشگران کمک می‌کند تا تصمیم بگیرند که کدام ابزار می‌تواند دقیق‌ترین گزینه برای هدف مورد نظر آنها باشد و یک برنامه درمانی با هدف‌گذاری دقیق‌تر برای بیماران ایجاد کند تا خطر بازگشت سرطان در آینده را به حداقل برساند.

این پژوهش، در مجله “Nature Communications” به چاپ رسید.

انتهای پیام

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *