معاون آموزشی وزارت بهداشت از کاهش تعهدات فارغ التحصیلان رشته های فوق تخصصی خبر داد و گفت: بر اساس تصمیم جدید اتخاذ شده تعهدات پذیرفته شدگان مقطع فوق تخصصی به میزان یک برابر مدت تحصیل تعیین می شود.

به گزارش ایسنا، دکتر باقر لاریجانی در نود و یکمین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی به مصوبات این نشست اشاره کرد و گفت: طبق مصوبات این شورا تعهدات پذیرفته شدگان مقطع فوق تخصصی به غیر از مشمولین قانون برقراری عدالت آموزشی به میزان یک برابر مدت تحصیل تعیین می شود و کاهش تعهدات موضوع این مصوبه به متعهدینی که در حین انجام تعهد است نیز قابل تسری خواهد بود.

وی در ادامه تصریح کرد: برای افرادی که مشمول این مصوبه هستند در صورت انجام تعهد به میزان یک برابر مدت تحصیل گواهی پایان تعهدات ضریب K فوق تخصص صادر می شود. بنابراین افرادی که مشمول تعهدات ماموریت آموزشی هستند، مجوز اخذ مدرک تحصیلی را پس از طی دوره تعهدات آموزشی اخذ خواهند نمود.

دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت ادامه داد: میزان تعهدات افرادی که با استفاده از سهمیه اعضای هیات علمی در آزمون فوق تخصصی پذیرفته شده‌اند شامل این مصوبه نمی شود و تابع احکام استخدامی صادر شده است. افرادی نیز  بر مبنای توافق با دانشگاه‌های علوم پزشکی جهت رفع نیازهای آموزشی به کارگیری می‌شوند، میزان تعهدات این افراد نیز تابع توافقات صورت گرفته با دانشگاه است و این مصوبه شامل حال این افراد نمی شود.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه مدت تعهدات پذیرفته شدگان مقطع تخصصی بهره مند از  قانون برقراری عدالت آموزشی مطابق با قانون است، افزود:  برای این گروه از داوطلبان به دانشگاه‌های علوم پزشکی تاکید شده که ضمن اخذ سند تعهد، شهر محل گذراندن تعهدات نیز در این اسناد ذکر شود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: طبق مصوبه شورا از سی ونهمین دوره آزمون گواهینامه رشته های تخصصی بالینی و به بعد، صد در صد سوالات آزمون گواهینامه رشته های تخصصی بالینی بصورت متمرکز در مناطق آمایشی نهایی سازی خواهد شد.

وی با تصریح اینکه در این شورا مصوب شد فارغ التحصیلان رشته های تخصصی و فوق تخصصی بالینی با رعایت مقررات آموزشی مرتبط، مجاز به شرکت درآزمون دانشنامه تخصصی وگواهینامه و دانشنامه فوق تخصصی در پایان دوره می باشند، اظهار داشت: متناسب با شرایط داوطلبان دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی مجاز است علاوه بر شهریور ماه، در صورت لزوم در برخی ازرشته ها، در بهمن یا اسفند ماه، آزمون دانشنامه را برگزار نماید.

معاون آموزشی وزارت بهداشت در خصوص شرایط شرکت داوطلبان درآزمون گواهینامه رشته های تخصصی و دانشنامه رشته های فوق تخصصی بالینی نیز  افزود: داوطلبان علاوه برمعرفی از سوی معاونت آموزشی دانشگاه محل تحصیل لازم است حد نصاب قابل قبول لاگ بوک دستیاری را تکمیل و صلاحیت های بالینی در قالب شیوه های نوین ارزیابی احراز  نمایند.

به گزارش معاونت آموزشی وزارت بهداشت، وی افزود: پیرو تشکیل هیات های ممتحنه و ارزشیابی منطقه ای، در این نشست مقرر شد هیات های ممتحنه کلان مناطق‌آمایشی برای پزشکی عمومی نیز تشکیل شود. شیوه نامه اجرایی هیات های ممتحنه کلان مناطق‌آمایشی برای پزشکی عمومی در دبیرخانه شورای آموزش پزشکی عمومی تدوین و در نشست بعدی شورا طرح خواهد شد.

انتهای پیام

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *