ایسنا/مرکزی معاون اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی گفت: یکی از ویژگی های طرح توسعه ملی مشاغل خانگی کاهش وابستگی به وام از طریق توانمندسازی افراد دارای مهارت است.

نگین براتی درخصوص طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: استان مرکزی جزو استان های پایلوت اجرای طرح توسعه مشاغل خانگی نبوده است.

وی در خصوص  نقش جهاد دانشگاهی در اجرای این طرح گفت: جهاد دانشگاهی به عنوان یک نهاد توسعه ای پیاده سازی طرح را بر عهده داشته و از سوی وزارت تعاون، وظیفه مطالعات فاز اول طرح شامل نیازسنجی، مزیت سنجی و ظرفیت سنجی مشاغل خانگی مبتنی بر الگوی توسعه مشاغل خانگی به جهاد دانشگاهی محول شده است.

براتی افزود: این نهاد با بهره گیری از توان پژوهشی خود و با همکاری ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان ها و سایر دستگاه های ذیربط استانی و ملی، فاز مطالعاتی طرح را به اتمام رسانده و آمادگی خود را جهت شروع فاز دوم و سوم طرح ملی توسعه مشاغل خانگی که شامل ثبت نام از متقاضیان، غربالگری، راستی آزمایی، ارائه آموزش ها و مشاوره های عمومی و تخصصی و اتصال به بازار است را به وزارت تعاون اعلام کرده است.

وی در خصوص نحوه اجرای این طرح در دوران کرونا اظهار کرد: رعایت پروتکل های بهداشتی در مشاوره ها، استعداد یابی و انجام آموزش ها به صورت مجازی و تولید محتوا خواهد بود و بازاریابی محصولات و عرضه آنها از طریق  بازارهای الکترونیکی و به صورت مجازی انجام خواهد شد.

براتی با بیان اینکه سهم استان مرکزی از اجرای این طرح دو هزار نفر است، گفت: ارائه آموزش و مشاوره به صاحبان مشاغل خانگی جهت دریافت گواهینامه کیفیت محصولات خانگی تولید شده بر اساس استانداردها، هدایت و مشاوره صاحبان مشاغل خانگی به ارتقاء کمیت و کیفیت محصولات و بسته بندی، اتصال به شرکت های پیشرو و بنگاههای بالادستی، برند سازی و در نهایت افزایش صادرات غیر نفتی از حمایت هایی است که از فعالان مشاغل خانگی در قالب این طرح صورت می گیرد.

وی افزود: یکی از ویژگی های طرح توسعه ملی مشاغل خانگی کاهش وابستگی به وام از طریق توانمند سازی افراد دارای مهارت است و متقاضیان مشاغل خانگی که به دنبال دریافت تسهیلات هستند، باید در سایت وزارت کار ثبت نام کنند.

وی در خصوص  وظیفه اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در راستای اجرای این طرح گفت: این اداره کل مسئولیت نظارت دقیق بر اجرا و پیاده‌سازی طرح در فازهای مختلف را بر عهده دارد.

انتهای پیام

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *